St/28/7
20:30–23:30
ve středu večer

Jeden Svět

V rámci večera uvedeme dva filmy z festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Uvidíte krátký film Můj dopis těžařům ze školní části festivalu a film Ahoj robote z platformy Promítej i ty!. Na Letní Platformu Humpolec přijede festival představit Hana Veronika Konvalinková a o filmu budeme diskutovat s filosofem Václavem Němcem.

 

Festival dokumentárního filmu o lidských právech Jeden svět pořádá společnost Člověk v tísni od roku 1999. Patří k nejvýznamnějším festivalům svého druhu v Evropě. Během festivalu je udělována mezinárodní lidskoprávní cena Homo Homini určená osobnostem, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. 

 

Můj dopis těžařům / Xander de Boer / Nizozemsko, Nigérie / 2018 / 15 min.

Čtrnáctiletý chlapec se protlouká se svou matkou a šesti sourozenci ve slumu nigerijského města Yenagoa. Celý jeho život ovlivňuje nedaleká rafinérie, která má na svědomí těžce znečištěné prostředí. Ropa je v půdě i ve vodě, zkrátka všude. Ropná katastrofa si vyžádala život Papilouova malého bratra a stojí za rozpadem manželství jeho rodičů. Když si jde s kamarády zahrát fotbal, musí často lovit míč z jezírka plného rozpálené ropy. Rozhodne se proto napsat ropnému gigantu Shell dopis s prosbou o pomoc.

 

Ahoj robote / Isa Willinger / Německo / 2019 / 88 min.

Humanoidní roboti se začleňují do života na planetě stále více. Pracují na recepcích, v obchodních centrech nebo jako kuchaři či turističtí průvodci. A pomalu se vkrádají i do našich každodenních osobních životů. Mladý Texasan Chuck a japonská starší dáma Sakuraj mají jedno společné – trpí samotou. Chuck si rodinu ještě nezaložil, na Sakuraj nemají děti a vnoučata tolik času. Do života obou nyní proniká nečekaný přírůstek – robot vybavený umělou inteligencí, jenž jim má dělat společnost. Dokonalá žena a věčné dítě se pokusí nahradit prázdná místa. Vzniklé interakce se pohybují na hraně komedie a tísnivosti. Je hledání blízkosti u stále ještě nemotorných programů neetické a zoufalé, nebo jsou hrdinové dokumentu jen o pár let napřed? Bude vztah s dokonalou umělou inteligencí stejně hodnotný jako s druhou lidskou bytostí?

 

 

www.jedensvet.cz/2021

www.facebook.com/jedensvet